Annuaire/Mitglieder

Allen, Michael I. (Chicago)
Andenna, Cristina (Dresden)
Andermann, Kurt (Freiburg)
Angotti, Claire (Reims)
Arnold, Klaus
(Kitzingen)
Atelier diplomatique (Université de Lorraine)
Augart, Isabella (Hamburg)
Barralis, Christine (Metz)
Bauduin, Pierre (Caen)
Baumgärtner, Ingrid (Kassel)
Baury, Ghislain (Le Mans)
Beaulant, Rudi (Bourgogne)
Bellarbre, Julien (Limoges)
Blennemann, Gordon (Erlangen-Nürnberg)
Bock, Nils (Münster)
Borchardt, Karl (MGH)
Bosy, Grazyna (Bonn)
Bührer-Thierry, Geneviève (Paris-Est Marne-la-Vallée)
Carraz, Damien (Clermont-Ferrand II)
Cazanove, Claire de (Paris 1)
Chevalier, Marie-Anna (Montpellier III)
Chiffoleau, Jacques (EHESS Lyon)
Clouzot, Martine (Dijon)
Corriol, Vincent (Le Mans)
Coumert, Magali (Brest)
Crouzet-Pavan, Elisabeth (Paris IV)
Daub, Susanne (Jena)
Dahhaoui, Yann (Münster)
Delobette, Laurence (Besançon)
Depreux, Philippe (Hamburg)
Döring, Karoline (München)
Dorofeeva, Anna (Cambridge)
Draelants, Isabelle (IRHT Paris)
Fees, Irmgard (München)
Führer, Julian (DHI Paris)
Gaullier-Bougassas, Catherine (Lille III)
Gazeau, Véronique (Caen)
Gebert Björn (Darmstadt)
Giraud, Cédric (Nancy II)
Große, Rolf (DHI Paris)
Grünbart, Michael (Münster)
Guyot-Bachit, Isabelle (Nancy II)
Hacke, Martina (Düsseldorf)
Hauff, Andrea (Gießen)
Helvétius, Anne-Marie (Paris VIII)
Hiltmann, Torsten
(Universität Münster)
Holtmann-Mares, Annegret (Darmstadt)
Holzwart-Schäfer, Iris (Tübingen)
Isaia, Marie-Céline (Lyon III)
Israel, Uwe (Dresden)
Judic, Bruno (Tours)
Kintzinger, Martin (Universität Münster)
Kistner, Andreas (Düsseldorf)
Kluge, Stephanie (Münster)
Kohl, Thomas (Tübingen)
Kopp, Vanina (Toronto)
Kühnle, Nina (Kiel)
Laffont, Pierre-Yves (Rennes 2)
Lauranson-Rosaz, Christian (Lyon III)
Lemesle, Bruno (Bourgogne)
Lubich, Gerhard (Bochum)
Lützelschwab, Ralf (Berlin)
Maleczek, Werner (Wien)
Märtl, Claudia (München)
Mauntel, Christoph (Heidelberg)
Méhu, Didier (Laval)
Mériaux, Charles (Lille 3)
Moeglin, Jean-Marie (Paris IV)
Monnet, Pierre (IFRA/SHS Frankfurt/M.)
Montaubin, Pascal (Amiens)
Mornet, Élisabeth (Paris I)
Moulinier Brogi, Laurence, (Lyon II)
Müller-Schauenburg, Britta (Frankfurt am Main)
Nowak, Jessica (Freiburg)
Oschema, Klaus (Heidelberg)
Pain, Marie-Laure (Paris Ouest Nanterre)
Paviot, Jacques (Paris Est-Créteil)
Pécout, Thierry (Saint Etienne)
Rabeler, Sven (Kiel)
Reimeringer, Carole (DFH/UFA)
Richard, Jean-Claude (Aix-Marseille)
Richard, Olivier (Mulhouse)
Sach, Maike (Mainz)
Sagasser, Amélie (DHI Paris)
Santinelli-Foltz, Emmanuelle (Valenciennes)
Schenk, Gerrit Jasper (Darmstadt)
Scherer, Cornelia (Erlangen)
Schmieder, Felicitas (Hagen)
Schmitt, Jean Claude (EHESS Paris)
Schneider, Jens (Paris Est)
Scholl, Christian (Münster)
Schütz, Markus (Erlangen)
Sot, Michel (Paris IV)
Speck, Dieter (Freiburg)
Stange-Methfessel, Frauke (Bamberg)
Steckel, Sita (Münster)
Stefanni, Nicolas (Nantes)
Steinbach, Sebastian (Osnabrück)
Stutzmann, Dominique (IRHT Paris)
Suttor, Marc (Université d’Artois)
Telliez, Romain (Paris IV)
Tischler, Matthias (Barcelona)
Touati, François-Olivier (Tours)
Vallet, Eric (Paris I)
Walter-Bogedain, Bastian (Wuppertal)
Wilangowski, Gesa (Münster)
Wuerth, Ingrid (Halle)
Zakrzewski, Daniel (Marburg)